Hoddeok (호떡)


Hoddeok(호떡), içinde şeker ve ceviz bulunan pancake tarzı hamurlu bir Kore atıştırmalığı. Sokak yemeği'de denilebilir, çünkü Kore'de sokaklarda atıştırmalık olarak satılıyor. "Korean street food Hoddeok" diye google'a girerseniz karşınıza konuyla ilgili bir çok sayfa çıkar. Tarif aslına uygun bir tarifdir hiç bir değişiklik yapmadım.


Hoddeok

Malzemeler:
-350gr Un
-20cl Ilık Su
-2 çorba kaşığı şeker
-1 çorba k. sıvı yağ
-1 kahve k. Tuz
-2 kahve k. kuru maya

iç harç için:
-1 çorba k. esmer  şeker
-2 çorba k. çekilmiş ceviz içi
-Tarçın
-Yumurta akı

Yapılışı:
-Öncelikle su, maya, sıvı yağ ve  şeker'i bir kapta karıştırıp mayanın kabarması için 5dk bekletelim.
-Daha sonra Un ve tuzu ekleyip elinizle yada tahta bir kaşıkla  karıştırın. Ele yapışan bir hamur olucak.
-Üzerini streç mutfak filmi ile kapatıp ılık ortamda 1saat kabarması için bekletin. Kabaran hamuru tahta bir kaşıkla  karıştırıp gazını aldıktan(hamurdaki kabarcıkların giderilmesi) sonra bol unlu tezgah üzerine koyup ikiye bölelim, ikiye böldüğümüz parçaları tekrar ikiye bölüp dört parça elde edelim.
-Aynı işlemi diğer bezeler üzerinde'de uygulayıp sonuçta 8eşit parça elde edelim.
-Harç için olan tüm malzemeleri bir tas içinde karıştırın. Resim'de görüldüğü gibi her bir bezeyi açıp ortasına harçtan koyun ve kapatın. Ellerinizi ve hamuru bolca unlayın, hamurun elinize yapışmaması için.
-Teflon bir tavaya az miktarda  sıvı yağ koyup orta hararette ısıtın. Harç koyduğunuz bezeyi kapatmış olduğunuz kısım alta gelecek şekilde tavanıza koyun. Altın sarısı renginde kızarınca diğer tarafa çevirip üzerine spatula yardımı ile bastırın. Kızarınca diğer tarafa çevirip tavanın altını kısın, tekrar spatula ile bastırıp kapağını kapatın ve kısık ateşte 1dk pişirin.
-Tüm bezeleri aynı şekilde pişirip işlemi bitirin.
-Peynirli'de yapılabilir örnek olarak iki tanesini peynirli yaptım. Biraz rendelenmiş kaşar peynirini  bezenin ortasına koyup kapatın.
-Aynı pişirme işlemini uygulayıp bezeleri pişirin. Afiyet Olsun !

Yorumlar

Popüler Yayınlar