Onigiri (おにぎり)


Canim kizim lise son sinifa gidiyor ve bu sene sonunda üniversite'ye giris sinavlari oldugundan çok yogun çalisiyor.. Bu aksam canim kizim onigiri istedi ve bende kalkip hemen bitanecik kizima onigiri yaptim :) Yaa zamane çocuklari, simdikilerin istekleri çok acayip oluyor degilmi? :)) ama bence hiç acayip degil hatta baska baska kültürdeki insanlarin yeme içme aliskanliklarini ögrenmek bana çok zevk veriyor, nedenmi? çünkü sonuçta hepimiz insaniz ve kullandigimiz ayni malzemeleri farkli sekilde yapsakta sonucta bizler ayni seyi seviyoruz! ^_^

Ton balikli Onigiri

Malzemeler:
-1 su bardagi susi(sushi) pirinç
-45 cl Su (su miktari pirincine göre degisir, sayet su miktari size çok gibi geliyorsa miktari azaltabilirsiniz)

Pirinci tatlandirmak için:
-2 kahve kasigi pirinç sirkesi
-Yarim kahve kasigi tuz
-bir tutam seker

iç harci için:
-bir kutu konserve ton baligi
-1 dis sarmisak
-biraz siviyag
-tuz, karabiber
-istege bagli olarak 1 adet dogranmis yesil sogan

Yapilisi:
-Pirinciniz soguk suda birkaç defa yikayin.
-Tencere içersine pirinç, su ve bir tutam tuz ekleyip, pirinç suyunu çekene kadar pisirin.
-Pisen pirincinizin kapagini kapatip dinlendirin.
-Pirinci tatlandirmak için olan malzemelerin hepsini bir kase içersinde karistirin. Daha sonra dinlenen pirincinize ekleyip karistirin(tadina bakip tuz miktarini artirabilirsiniz).
-iç harç için olan ton baliginizi kutudan çikarip süzdürdükten sonra biraz siviyagda ezilmis sarmisak ile birkaç dakika kavurun. Damak zevkinize göre tuz ve karabiber ekleyin.
-Avucunuza sigacak büyüklükte bir parça streç mutfak film koparip avucunuzun içine yerlestirin. Biraz pilav alip yassilastirin, avucunuzun içinde çukurlastirin.
-Ortasina ton balikli harçtan koyup dikkatlice streç filmi kapatin.Daha sonra dikkatlice onigiri sekli, yani üçgen bir sekil verin.
-Pilav ve harcinizi islemi tekrarlayarak bitirin.
-Sayet sekil vermesi zor olursa, ton baligi ve pilavi birlikte karsitirip ceviz büyüklügünde yuvarlak sekil verebilirsiniz.
-Servise hazirdir. Afiyet Olsun !

Yorumlar

Popüler Yayınlar