Samgyetang

 Merhabalar,

Yayın ismi çoğu kişiye yabancı gelebilir, kore severler hariç ;) Samgyetang Kore'de çok yaygın ve yaz günleri tüketilen bir tavuk çorbası. Diger tavuk çorbalarına nazaran bu tarifin özelliği içersinde ginseng oluşundan gelir.

Ginseng köklü bir bitki ve seneler süren olgunluğa erişme süresinden sonra toplanıp ilaç yapımında, içecek, toz olarak baharat şeklinde yada taze veya kurutulmus şekilde bu tarz sağlıklı yemek tariflerinde kullanılıyor. Ginseng'in insan formuna benzetilmesinden dolayı insan vücuduna çok faydalı olduğu'da bilinir. Ginseng ne kadar uzun süre toplanmadan bekletilirse o kadar değerli ve pahalı bir bitki olur.

Bu çorba tarifinin yaz aylarının en sıcak zamanlarında yenilmesi gelenek haline gelmiştir ve birçok samgyetang restoranları bulunur Kore'de. Sıcak zamanlarda yenmesi vücuda ferahlık, soğukluk verir ve fiziksel hareket terlemeden dolayı kaybedilen enerji ve vitaminlerin bu çorba ile tekrar kazanıldığı bilinir. 

Bu yemeğin aslı Josean Hanedanlığına dayanır ve yemeğin ismi ilk olarak Gyesam-tang diye anılır. Daha sonra ismi değişip Samgye-tang olur. Bu tarif içersine bu saydığım malzemeler harici daha birçok sağlığa faydalı malzeme eklenir yada eklenebilir.

YouTube'dan izlemek için Tikla: SamgyetangSamgyetang


Malzemeler:

-1 adet Tavuk but

-1 adet kurutulmus yada taze ginseng

-3 adet Jujube (hünnap)

-1 adet ceviz büyüklügünde Zencefil

-4-5 dis Sarmisak

-1 adet Yesil Sogan

-1 litre Su

-Siviyag

-Tuz, Karabiber


Yapilisi:

-Öncelikle ginseng bas kismi kesilir. Kurutulmus ise genis bir tabak içersinde soguk suda bekletilir. Taze ise suda bekletmenize gerek yoktur

-Tencere içersine 1-2 yemek kasigi siviyag ekleyip isitin ve ikiye kesilmis tavuk budunu ekleyin

-Tavuk but üzerine biraz tuz eklenip hafif kahverengilesene kadar kavurulur

-Daha sonra kabuklarini soydugunuz sarmisak, zencefil(ikiye bölunmüs) ve çekirdekleri çikarilmis Jujube eklenir

-Suda bekletmis olgunuz ginseng süzdürülür ve tavuga eklenir

-En son 1 Litre Su eklenir ve kapagi kapatilip kisik ateste 1 saat pisirilir. Ben Autocuiseur kullandigim için 45 dakika pisirdim.

-Pistikten sonra üzerine ince dogranmis yesil sogan ve damak zevkinize göre tuz, karabiber ekleyin

-Sicakken servis edilir

-Afiyet Olsun !

Not: Normalde bu tarif küçük ebatlarda olan bütün tavuk ve içersi pirinç ile doldurulmus bir sekilde yapilir ama ben bu haliyle tek kisilik porsiyon olarak yapmayi daha uygun gördüm. Istege bagli tavuk kavrulduktan sonra diger malzemeler ile birlikte 1 yemek kasigi pirinç eklenip pişirilmesi mümkün
Yorumlar

Popüler Yayınlar